Από Αρχαιοτάτων χρόνων ο άνθρωπος για να διαδώσει τον πολιτισμό του αλλά και να εκφράσει τα συναισθήματα του δημιούργησε τη μουσική.
![](http://www.lyravlos.gr/img/cycl-sm.jpg)
Η μουσική ενέπνευσε τους ανθρώπους στις χαρές και τις λύπες. Έτσι και στην Ελλάδα αυτός ο θησαυρός μοιράστηκε σε άξιους ερμηνευτές και οργανοπαίχτες που μέχρι και σήμερα σιγό τραγουδούμε και θυμόμαστε στην κάθε μας στιγμή τα διαμάντια που μας έχουν προσφέρει κατά καιρούς.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiry00YEhwzV31mJivd2oB2GBVY81SpI5CxyWZnphIFj9BuA20sEYh8YO_0uAXT0ycCEMh4zQ7iOfIrlk-e5ZStwdf718pK1XhqEo3tuuHQ61ktjUSNtawHG3JCnN2v7qdEuYy4ts7G6SA/s400/mousika-organa-top.jpg)
Η Ελληνική ιστορία λόγω της βαριάς κληρονομιάς της, έδωσε στον καθένα να αυτοσχεδιάσει να παίξει και να ερμηνεύσει την δικιά του ιστορία τον πόνο την σκέψη, τo ήθος της ψυχής του!
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjcEeKhLeGwusCQ2YE-H4PkBHsZZM0NUYLnXwbmvGy4SM1Tg8bW3XIvqf9yOceV1YJmr8FO08-Crn5t-g7yKS4L7Pvv4AWP3ZZqkGLo9SsjMYnn3oMMGIqu9O8WgImEJUsDV6Uu-3YENyaY/s400/49194ancientgreekinstumgx5.jpg)